Regulamin porządkowy i przepisy BHP obowiązujące w Pracowni Fizycznej
Postanowienia ogólne
- Regulamin porządkowy Pracowni Fizycznej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej określa podstawowe uregulowania formalne, zasady postępowania oraz wymagania BHP podczas korzystania z zasobów laboratoryjnych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, w zakresie postępowania na terenie pomieszczeń oraz w odniesieniu do wyposażenia Pracowni.
- Funkcjonowanie Pracowni odbywa się według zasad ustalanych przez jej opiekuna i zatwierdzonych przez Dziekana Wydziału.
- Wszystkie osoby przebywające na terenie Pracowni zobowiązane są do przestrzegania postanowień zawartych w niniejszym regulaminie, przepisów ogólnych BHP, p-poż oraz niezakłócania porządku w pomieszczeniach.
- Do pomieszczeń Pracowni zabrania się wchodzenia w odzieży wierzchniej, wnoszenia dużych toreb, plecaków, walizek. Odzież wierzchnia (szczególnie mokra), duże bagaże, parasole itp. winny być pozostawione w szatni.
- Zabrania się wnoszenia oraz spożywania w Pracowni posiłków i napojów (pod jakąkolwiek postacią).
Postanowienia szczegółowe
Studenci uczestniczący w ćwiczeniach laboratoryjnych Pracowni Fizycznej narażeni są na porażenie prądem elektrycznym oraz szkodliwe działanie promieniowania laserowego i mikrofalowego. W związku z powyższym studenci zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności, a w szczególności powinni:
- Zapoznać się z umiejscowieniem głównego wyłącznika oraz innych wyłączników umożliwiających natychmiastowe odłączenie stanowisk pracy od źródeł prądu.
- Zorganizować stanowisko pracy przed przystąpieniem do pomiarów oraz przestrzegać na nim porządku i czystości.
- Zaznajomić się ze specyfikacją sprzętu i urządzeń, przy pomocy których będą wykonywane pomiary.
- Podłączać układy pomiarowe do źródła zasilania jedynie za zgodą nauczyciela prowadzącego zajęcia.
- Być gotowym do natychmiastowego wyłączenia źródła zasilania układów podczas wykonywania pomiarów.
- Zachować ostrożność przy zmianie zakresów przyrządów pomiarowych - nie należy odłączać zasilania w badanym obwodzie podczas zmiany zakresu pomiarowego.
- Wszelkie zmiany konfiguracyjne połączeń elektrycznych w badanym układzie pomiarowym wykonywać wyłącznie po odłączeniu napięcia zasilającego i pod nadzorem prowadzącego ćwiczenia.
- Mieć na uwadze zainstalowane w układach kondensatory i zgromadzony w nich potencjał elektryczny, mogący stwarzać zagrożenie porażenia prądem nawet po odłączeniu napięcia zasilającego badany układ.
- Uwzględnić wpływ innych stanowisk pracy na bezpieczeństwo przy wykonywaniu pomiarów na swoim stanowisku.
- Wykonywać ćwiczenia tylko na stanowisku wskazanym przez prowadzącego zajęcia. Nie wolno używać innego sprzętu niż przydzielony do wykonywania danego ćwiczenia.
- Zaniechać samowolnego przechodzenia do innych stanowisk badawczych podczas wykonywania pomiarów.
- Podczas przemieszczania się po pracowni zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić sąsiednich stanowisk.
- W przypadku porażenia prądem elektrycznym odłączyć poszkodowanego i stanowisko od źródła zasilania i przystąpić do czynności ratunkowych opisanych w odrębnej "instrukcji udzielania pierwszej pomocy".
- Bezwzględnie chronić oczy przed promieniowaniem laserowym oraz uważać, aby odbite promieniowanie laserowe nie trafiło w oczy osoby postronnej.
- Zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 20 cm od wylotu nadajnika mikrofal (klistronu).
- Nadzorować aparaturę przez cały czas wykonywania ćwiczenia.
- Informować nauczyciela prowadzącego ćwiczenia o zaistniałym zdarzeniu zagrażającym zdrowiu i życiu. Studenci znajdujący się w pomieszczeniach zagrożonych nie wyznaczeni do akcji ratunkowej, zobowiązani są do bezzwłocznego ich opuszczenia.
Dodatkowe przepisy związane z bezpieczeństwem na I Pracowni Fizycznej w trakcie pandemii (COVID-19)
- Wejście do sali laboratoryjnej jest jednoczesną deklaracją o dobrym stanie zdrowia.
- Studenci i nauczyciele akademiccy zobowiązani są do dezynfekcji rąk zarówno przed przystąpieniem jak i bezpośrednio po przeprowadzeniu zajęć na I Pracowni Fizycznej.
- W trakcie zajęć laboratoryjnych osoby przebywające w sali powinny:
- nosić maseczki lub przyłbice ochronne
- w miarę możliwości zachowywać dystans społeczny
- unikać dotykania ust, nosa i oczu.
- Studenci zobowiązani są do minimalizacji przemieszczania się po sali oraz ograniczenia do niezbędnego minimum przedmiotów osobistych znajdujących się na stołach roboczych.
- Ćwiczenia laboratoryjne powinny kończyć się 15 minut przed planowanym końcem zajęć w celu zdezynfekowania blatów stołów laboratoryjnych i wywietrzenia sali.
- O zakresie przebiegu skróconej formy ćwiczenia decyzję podejmuje prowadzący laboratorium.
- Na życzenie prowadzącego zajęcia istnieje możliwość przesyłania przez studentów sprawozdań z ćwiczeń w formie elektronicznej, a następnie ich recenzowania przez prowadzących, w tej samej formie. W tej sytuacji należy sprawozdania archiwizować w postaci elektronicznej przez okres 1 roku