Przejdź do treści
Regulamin Pracowni Fizycznej Politechniki Poznańskiej
I. Postanowienia ogólne
- Celem zajęć w Pracowni Fizycznej jest doświadczalne sprawdzanie podstawowych praw fizycznych, praktyczne zapoznanie się z przyrządami, techniką pomiarową oraz analizą wyników pomiarowych. Powyższe cele realizuje się przez wykonywanie doświadczeń.
- Na wykonanie jednego ćwiczenia (doświadczenia) przeznacza się, w zależności od kierunku studiów, 2 lub 3 godziny lekcyjne (90 lub 135 minut).
- Ćwiczenia w Pracowni Fizycznej studenci wykonują w maksymalnie dwuosobowych zespołach. W szczególnych przypadkach zespół może tworzć większa liczba osób.
- Każde doświadczenie posiada własne stanowisko w pracowni, na którym znajduje się większość niezbędnych urządzeń. W razie potrzeby, przed przystąpieniem do ćwiczenia, należy wypożyczyć w pomieszczeniu technicznym (pokój 221A) drobny sprzęt pomiarowy, taki jak: suwmiarki, śruby mikrometryczne, miary, stopery itp.
- Przyrządy elektryczne można włączyć do źródła prądu, a po wykonaniu ćwiczenia wyłączyć, tylko po uzyskaniu zgody prowadzącego zajęcia i w jego obecności.
- Za uszkodzenia przyrządów powstałe z winy studenta ponosi on pełną odpowiedzialność materialną.
- W czasie zajęć nie wolno opuszczać stanowiska bez zgody nauczyciela prowadzącego ćwiczenia.
II. Przygotowanie i wykonanie doświadczenia
- Do każdego ćwiczenia należy się przygotować, tzn.:
- opanować niezbędne wiadomości teoretyczne dotyczące doświadczenia,
- zapoznać się z przebiegiem ćwiczenia oraz zasadą działania stosowanych przyrządów.
UWAGA: Właściwy temat ćwiczenia należy wybrać w oparciu o zalecenia podane na tablicy informacyjnej lub na stronie internetowej Pracowni Fizycznej.
- Wątpliwości powstałe w czasie wykonywania doświadczenia rozstrzyga nauczyciel prowadzący zajęcia. Sprawdza on również przygotowanie studenta do zajęć.
- W czasie wykonywania doświadczeń należy wpisać do sprawozdania:
- ujęte w tabelki wyniki pomiarów (bezpośrednie odczyty) wraz ze stosownymi jednostkami,
- niepewności mierzonych wielkości (dokładności odczytu).
- Przed opuszczeniem pracowni należy uzyskać pisemne zatwierdzenie, przez nauczyciela prowadzącego ćwiczenia, wyników w sprawozdaniu.
- Zestaw przyrządów można rozmontować dopiero po zatwierdzeniu wyników. Rozłączenie obwodów elektrycznych rozpoczynamy od wyłączenia źródła prądu. Po zakończeniu ćwiczenia należy uporządkować stanowisko.
- Po wykonaniu pomiarów należy opracować wyniki, tzn.:
- korzystając z wyników pomiarowych, wyliczyć szukane wielkości fizyczne oraz wykonać rachunek jednostek,
- obliczyć niepewności pomiarowe wyznaczanych wielkości i wykonać zestawienie wyników,
- sporządzić wykresy zgodnie z zasadami zawartymi w skrypcie (S. Szuba – Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki, [1]),
- przedstawić wnioski dotyczące danego doświadczenia oraz, o ile to możliwe, porównać uzyskane wyniki z danymi literaturowymi.
UWAGA: Pomimo że studenci wykonują ćwiczenia w zespołach, oceniani są indywidualnie. Oznacza to, że uzyskują indywidualne oceny ze sprawdzianów i ustnych odpowiedzi oraz dostarczają indywidualne autorskie sprawozdania z ćwiczeń.
III. Zaliczenie ćwiczenia i zaliczenie semestralne
- Warunki zaliczenia ćwiczenia są następujące:
- pozytywna ocena wiadomości teoretycznych,
- poprawne wykonanie pomiarów,
- poprawne opracowanie wyników pomiarowych,
- oddanie sprawozdania przed przystąpieniem do następnego ćwiczenia.
- Powyższe czynniki wpływają na ostateczną ocenę ćwiczenia.
- Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych odbywa się w ostatnim tygodniu zajęć po wykonaniu ćwiczenia i oddaniu skróconego (zgodnie z wymogami nauczyciela) sprawozdania.
- Warunkiem koniecznym do zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych jest zaliczenie na pozytywną ocenę (minimum dostateczną) przynajmniej 85% wszystkich przewidzianych w danym semestrze ćwiczeń.
- Nieobecności nieusprawiedliwione są równoznaczne z niezaliczeniem ćwiczenia (ocena: niedostateczna) i obniżają ocenę końcową.
- Nieobecności spowodowane przyczynami niezależnymi od studenta należy usprawiedliwiać u prowadzącego zajęcia w trakcie pierwszych zajęć po nieobecności. W przeciwnym wypadku nieobecność nie będzie usprawiedliwiona.
- W przypadku nieobecności usprawiedliwionej, student ma prawo do odrobienia ćwiczenia w terminie uzgodnionym z prowadzącym ćwiczenia, w czasie, gdy dane stanowisko pomiarowe będzie wolne. Zaliczenie odrabianego ćwiczenia wymaga spełnienia wszystkich wymogów wymienionych w p.III.1, jednakże ilość odrabianych ćwiczeń nie może być większa niż 1/3 ćwiczeń planowanych w semestrze.
- W przypadku, gdy student wykonał co najmniej 85% wszystkich ćwiczeń i nie otrzymał zaliczenia w wyznaczonym terminie, ma prawo przystąpienia do zaliczenia poprawkowego, a także komisyjnego zgodnie z regulaminem studiów.